top of page
Търсене
ecoboxfidelity

Какво е „offgrid” и има ли почва у нас?


Думата offgrid (Англ. Език) се превежда буквално „извън мрежата“.

Като по-широко понятие, с тази дума се квалифицира независимостта на даден обект от големите доставчици на обществени услуги, с които постоянно сме свързани и които до голяма степен зависи ежедневието ни.

Кои са те?

Това обикновено са дружества, предоставящи обществени услуги като електроенергия, вода, газ, топлинна енергия и т.н. В повечето случаи това са търговски дружества с монополно статукво, чиято основна цел е максимизиране на печалбите. Характерно за тях са бавните и тежки бюрократични процедури, липсата на обратна връзка с клиентите и нескритото желание за непрекъснато повишаване на цените на предоставяните услуги, независимо от тяхното качество.

Струва ли си да излезем извън мрежата?

Освен горепосоченото, нека да добавим и факта, че Светът, в частност и Европа, са в период на енергийна криза и трендът на цените на тези услуги е твърдо повишаване. Това ни кара да се замислим над въпроса „Струва ли си да сме енергийно независими? Струва ли си да сме офгрид?“ Като добавим и съмнителното качество на някои от предоставяните услуги, отговорът става по-ясен!

Ако сами произвеждаме енергията, която потребяваме, ние получаваме само плюсове:

- Използваме ВЕЙ (възобновяеми енергийни източници) или неизчерпаемата енергия, която природата ни предоставя безплатно

- Можем сами да определим размера на инвестицията, която правим в нашето бъдеще.

- Имаме финансова яснота колко точно ще струва енергията, която ползваме.

- Цената, на която ползваме тази енергия няма да се повишава с времето.

- Сами определяме качеството на енергията, която използваме

- Допринасяме за намаляването на въглеродния отпечатък, който оставяме, използвайки тази енергия и така щадим природата

- Имаме по-голяма сигурност при настъпване на форс-мажорни обстоятелства ( бедствия, аварии и т.н.).

В днешно време, с все-по растящата популярност на различните системи за енергийна независимост, тяхната цена пада и една такава инвестиция става все по-достъпна и рентабилна.

В момента възвращаемостта на една такава система, за удовлетворяване на нуждите на едно семейство от електроенергия, се колебае грубо между 2.5 и 5 години (ако използваме за база днешните цени на електроенергията). Вземайки в предвид факта, че цените в следващите години се очаква само да растат, си струва да си замислим сериозно над възможността да сме независими.

Като добавим и възможността да се възползваме от различните програми на Европейския Съюз за безвъзмездно финансиране на такива системи, отговорът става очевиден.

Да, струва си!

В момента в Република България съществува програма "BG-RRP-4.026 - Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата", част от плана за възстановяване и развитие на ЕС, по която е приключило общественото обсъждане и се очаква в най-скоро време да бъде приета.

Бенефициенти по програмата се предвижда да са физически лица, притежаващи собствено жилище и отговарящи на определени критерии, които могат да кандидатстват за изграждането на системи за енергийна ефективност и независимост, при финансиране между 70 и 100%.

Подробности за програмата можете да намерите тук: https://eumis2020.government.bg/.../d5358ff6-70f3-49ba...

Струва си!

23 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page